Jak dojechać do Kaufhausu?

Choose language:
Zobacz, jak dojechać...

Do nas zawsze jest blisko!

Dom Handlowy Kaufhaus
ul. Niedurnego 99, 41-709 Ruda Śląska
tel: 601 451 800
e-mail: info@kaufhaus.pl

Trochę o historii Kaufhausu

KAUFHAUS - pod koniec XIX wieku oznaczał nową formę handlu w Niemczech.

Pierwszy taki obiekt powstał w 1879 roku, a ćwierć wieku później koncern Oberbedarf zadecydował o budowie własnego domu towarowego przeznaczonego dla Friedenshütte (obecnie Huta Pokój).

KAUFHAUS w Rudzie Śląskiej powstał w 1904 roku na istniejącym od połowy XIX wieku osiedlu robotniczym, które z sprawą reprezentacyjnego domu handlowego zyskało nazwę - KAUFHAUS. Architektura gmachu z elementami secesyjnych dekoracji inspirowała najokazalsze domy towarowe, np. młodszy o trzy lata słynny Kaufhaus des Westens w Berlinie znany również pod nazwą - KaDeWe z 1907 roku (konkurując z słynnym Londyński Harrods wybudowanym w 1905 roku).

KAUFHAUS od początku pełnił rolę konsumpcyjnego centrum dzielnicy, w którym mieszkańcy w dogodnych cenach mogli zdobyć wszystkie potrzebne produkty, od świeżego mięsa i produktów spożywczych po wykwintne perfumy i delikatesy. W okresie międzywojennym jako strategicznie położony obiekt wyposażono go w wieżyczkę obserwacyjną wspomagającą Obszar Warowny Śląsk (60km umocnień i bunkrów tzw. śląska linia Maginota) chroniący przed agresją III Rzeszy.  W okresie PRL-u obiekt gościł takie instytucje jak: dyrekcje Huty Pokój wraz z mieszkaniami dla pracowników i wybudowanym dla dyrekcji schronem przeciwatomowym w piwnicach, szkołę muzyczną, zarząd, biura oraz główny sklep spożywczy PSS Społem.

Od prywatyzacji w 1999 roku, KAUFHAUS w Rudzie Śląskiej do dnia dzisiejszego poddawany jest gruntownej rewitalizacji, przywracającej mu dawny blask i charakter. W 2000 roku otwarto pierwszą część DTŚ – Drogową Trasę Średnicową – trzypasmową wewnętrzną autostradę łączącą główne miasta „Aglomeracji Śląskiej” na trasie pomiędzy Katowicami, a Gliwicami owijającą się wokół Osiedla Robotniczego Kaufhaus (w 2011 roku ukończono odcinek do centrum Zabrza).

W 2011 roku zakończono I fazę rewitalizacji patronackiego „Osiedla robotniczego Kaufhaus” z funduszy miejskich (w efekcie czego powstały ogólnodostępne miejsca parkingowe, boiska sportowe, nowa infrastruktura drogowa oraz media), w trakcie przygotowania jest faza II, mająca na celu uzupełnienia i rozbudowę osiedla oraz dalszą renowację budynków. Osiedle w tym samym roku uzyskało oznakowanie turystyczne ze zjazdu z DTŚ.

KAUFHAUS najstarszy dom handlowy w Polsce nie jest wpisany do rejestru zabytków, mimo to codziennie wypełniamy naszą misję ulepszając i systematycznie rewitalizując nie tylko sam budynek KAUFHAUSU, ale również oblicze całej dzielnicy. Dlatego tak ważny jest dla nas dobór firm świadczących swoje usługi w budynku.

Działając z pełnym poszanowaniem wysokiej jakości architektonicznej obiektu oraz jego historii, dostosowujemy kolejne przestrzenie pod zupełnie nowe funkcje i wymagania jakie stawia biznes i handel XXI wieku – „to my tworzymy historię”.

JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ- ROZWIŃ TEMAT

KOLONIA ROBOTNICZA:

KONCEPCJA DOMU HANDLOWEGO:

KAUFHUAS PRZYNĘTA DLA WYKWALIFIKOWANEJ KADRY:

1904 I PANORAMICZNE WINDY:

DRUGA WOJNA ŚWIATOWA:

PRL:

UPADEK PO 89’:

U PROGU NOWEGO MILENIUM: