Jak stworzyć biuro w domu?

Programista, sprzedawca internetowy, tłumacz, vloger, copywriter – to bezustannie zwiększający się wykaz profesji, wśród których coraz bardziej popularna jest perspektywa zdalnego zarabiania. Pracować siedząc w domu? „Marzenie!” – wołają niektórzy. „Przymusowe odosobnienie!” – postulują inni.


Najczęściej wymienianą wadą takiej formy realizowania poleceń szefostwa, bywa samotność. Brak motywacji również jest istotnym elementem, dla którego niektóre osoby nie podejmują się pracy we własnym pokoju.
Prywatne mieszkanie kojarzy się raczej z czasem wolnym, niż z ciągłym skupieniem. Stąd też funkcjonowanie cały dzień w zaciszu domowego gabinetu może być niekorzystne i powodować mało efektywne pożytkowanie czasu, który należałoby przeznaczyć na wykonywanie zadań zawodowych.


Już nawet przebywanie w innej przestrzeni, niż zaaranżowane w sypialni biuro, całkowicie odmienia nasz stosunek do wykonywanych poleceń. Dodatkowo, sąsiedztwo skoncentrowanych współpracowników, działa zazwyczaj motywująco, a takiego kontaktu nie ułatwia zdalna forma zarobkowania.
Niestety, plusów jest więcej tylko z pozoru. Po rozpatrzeniu wychodzi na to, że indywidualne decydowanie o czasie pracy, brak przymusu wydawania pieniędzy na różne środki transportu, siedzenie przy biurku z kawą w piżamie – to wszystko traci na atrakcyjności i prędko zmienia się w monotonię, która rozprasza i powoduje zmniejszoną aktywność.


Wybierając z rozmaitych powodów tę formę pracy, powinno się przede wszystkim należycie zaaranżować sobie miejsce domowego biura. Laptop, wraz z innymi niezbędnymi urządzeniami, takimi jak drukarka, skaner, kserokopiarka, duże biurko i wygodne krzesło – to rzeczy najważniejsze.
Biurko najlepiej postawić niedaleko okna, tak, by światło naturalne padało na nas we właściwy sposób. Spoglądanie przez okno jest ratunkiem dla zmęczonego wzroku. Taka chwila zamyślenia jest jak najbardziej wskazana.
Nieważne, jak urządzi się swoje miejsce pracy, trzeba pamiętać, by utrzymać w nim porządek, a także oddzielić je jakoś od sfery prywatnej. Biuro, prywatne czy nie, najlepiej by kojarzyło się tylko z pracą.