środa, 22 maj 2024

Jak zadbać o mieszkanie przed przyprowadzeniem psa lub kota?

Posiadanie czworonoga to jeden z takich elementów życia, które sporo ludzi wynosi z dzieciństwa. Dla mnóstwa Polaków psisko bądź kot (lub jedno i drugie) w domu to niezbędny element. Aczkolwiek nie we wszystkich przypadkach wiemy, jakie rzeczy należy przyszykować w naszym lokum, zanim zamieszka tam zwierzę.


Zasadą są naturalnie zwierzęce przybory: naczynia na picie oraz pokarm, smycz plus obroża dla psa, kuweta z piaskiem dla kotka. Dobrze mieć również właściwą szczoteczkę do włosów oraz dodatkowo obcinacz do pazurów, kotu trzeba kupić listwę do drapania. Nie zawadzi też parę zabawek, którymi zwierzak - szczególnie niedorosły - ochoczo się pobawi. Warto wyekwipować się w legowisko dostosowane do rozmiaru zwierzęcia. Kładziemy je w miejscu ustalonym najpierw i nie modyfikujemy jego położenia - zwierzęta nie znoszą nieplanowanych zmian. Co ponadto?O ile mamy w domu wykładzinę z długim włosiem, niezbędne może być ich zlikwidowanie lub... uzbrojenie się w cierpliwość i dobry odkurzacz. Dla zabezpieczenia zwierzaków trzeba zainstalować na tarasie siatkę, aby nie wyszły. W wypadku kota siatki będą przydatne również w oknach, chyba że pragniemy cały czas mieć okna zamknięte. W każdym razie, należałoby spojrzeć na obuwie w holu - jeśli istnieje taka możliwość, lepiej chować je do zamkniętej szafy, przede wszystkim kiedy zwierzak jest mały. Nawiasem mówiąc wszystkie przedmioty, jakich przepadnięcia nie pragniemy, należałoby przemieścić na wyższe powierzchnie, a najlepiej zupełnie ukryć. Poprawnie również trzymać w zapasie ocet - kiedy pupil nieplanowanie (albo inaczej) odda mocz w mieszkaniu, oczyszczenie tego obszaru octem pozwoli ustrzec się powtórki przykrej sprawy. Należy również zweryfikować przechowywane we wnętrzu rośliny doniczkowe czy też w wazonach - pewne z nich mogą być trujące dla kotów i psów!

Intrygującym projektem są przywieszki na drzwi, które w dowcipny sposób informują gości, że w w tym miejscu powinni spodziewać się sierściucha. Pozwala to gościom przyszykować się przykładowo na to, że futrzak ku nim pospieszy lub właduje się im znienacka pod nogi. Pożądane byłoby także mieć awaryjnie rolkę z taśmą, która ułatwi błyskawicznie wyczyścić odzież z włosów.

Zwierzak w rodzinie to realna kopalnia codziennych radości, a odpowiednie przygotowanie lokalu pozwala zniwelować negatywne rezultaty obecności futrzaka w rezydencji. Pożądane jest zatem przetrawić tę sprawę, zanim przyniesiemy sierściucha do mieszkania.