sobota, 15 czerwiec 2024

W jaki sposób urządzić gabinet lekarski lub weterynaryjny w domku jednorodzinnym?

home gd4f9b125d 640

Pracowanie w domu jest bardzo kuszącym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli zamieszkujemy w okolicy, w którym możemy oczekiwać sporego zainteresowania naszymi usługami. Świetnym przykładem są przychodnie lekarskie bądź weterynaryjne kiedy prowadzący je medyk lub weterynarz rezyduje na przedmieściach. Jak urządzić taki gabinet? Nie jest to takie proste jak zamontowanie tabliczki nad wejściem i zawieszenie fartuszka medycznego na haczyku.

Kluczową sprawą jest spełnienie wymagań zapisów prawa, odnoszących się do tych kwestii. Ogólne wymagania dla lokalu znajdują się w art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Znajdziemy tam informację, że na przykład gabinet który nie jest w osobnym budynku musi być oddzielony od pomieszczeń spełniających inne funkcje. Wymóg taki dobrze jest znać już na etapie planowania budynku. Jeżeli natomiast przystosowujemy istniejący lokal, to najpewniej konieczna będzie większa przebudowa. W gabinecie koniecznie muszą być zamontowane zlew i umywalka z ciepłą i zimną wodą. Ponad to konieczne są pojemniki na mydło oraz środkiem odkażającym oraz jednorazowe ręczniczki i oddzielny pojemnik na nie.

Oddzielną sprawą są meble. Jak każdy szanujący się gabinet, także ten medyczny powinien mieć biurko i komfortowy fotel. Oczywiście pacjent również musi mieć swoje miejsce. W przypadku pomieszczenia medycznego będzie to krzesło i kozetka, natomiast w gabinecie dla zwierząt - krzesło dla właściciela i blat dla pupila. Leki najwygodniej jest trzymać w witrynach z przeszklonymi drzwiczkami co pozwoli na dogodny wgląd w ich zawartość. Warto jest też tak rozplanować rozstawienie wyposażenia żeby móc wygodnie skorzystać z potrzebnych rzeczy. Półkę z takimi przedmiotami jak gogle ochronne lub maski ochronne na twarz sensownie jest mieć w zasięgu ręki, tak żeby nie musieć wstawać po nie każdorazowo gdy są potrzebne. Ważne jest też żeby całe wyposażenie gabinetu było łatwe do sprzątania.

living room g60e07d2cc 640

Naturalnie, wymienione zostało tylko podstawowe umeblowanie. Gabinety specjalistyczne: okulistyczne, ortopedyczne czy stomatologiczne muszą mieć umeblowanie właściwe do pełnionej funkcji. Te ostatnie na przykład będą posiadać odpowiedni fotel zabiegowy oraz specjalny sprzęt jak choćby irygator dentystyczny. Wyposażając gabinet warto zakupić sprzęt wysokiej jakości, który posłuży przez lata. Nie warto oszczędzać na wyposażeniu, nabywając rzeczy firmy ,,krzak”. Jest całkiem prawdopodobne, że choćby irygatora Panasonic używać będziemy o wiele dłużej niż tańszego zamiennika jakiejś mało znanej marki.

Reasumując, założenie gabinetu w domu jednorodzinnym jest wykonalne, chociaż wymaga przemyślenia w temacie rozkładu pomieszczeń oraz urządzenia wnętrza.