sobota, 15 czerwiec 2024

Organizacja stanowiska pracy w domu

house g6ce8e69cb 640Kryzys spowodowany przez pandemię COVID-19 spowodował, że praca z domu stała się w wielu firmach normą. Popularne stały się także powierzchnie biurowe elastyczne. Domowe biuro jawi się jako idealna opcja dla tradycyjnego systemu. Realizowanie obowiązków pracowniczych z domu nierzadko okazuje się jednak znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak praca z domu oddziałuje na nasze samopoczucie?

Domowe biuro ma swoje mocne i słabsze strony. Istotne jest to, że nie marnujemy czasu na dojazdy, a obowiązki służbowe wykonujemy w bardziej przyjaznych warunkach – w domowym zaciszu. Z drugiej strony szerokiej grupie osób pracujących w domu marzą się kabiny akustyczne do biura, szczególnie jeśli pracę utrudniają współlokatorzy.

Świadcząc pracę, ograniczamy też kontakty ze współpracownikami z biura, co może źle oddziaływać na nasze samopoczucie. Ponadto praca zdalna może niewłaściwie odbić się na kondycji organizmu. Możemy pracować w łóżku lub siedząc na sofie z notebookiem na kolanach. Nieprawidłowa pozycja odbija się na narządach ruchu, wywołując ból kręgosłupa, barków czy karku. Jak więc zorganizować home office?

Organizacja przestrzeni do pracy

Aby praca z domu przynosiła pożądane rezultaty, dobrze jest zorganizować w mieszkaniu właściwie przystosowaną przestrzeń roboczą. Rzecz jasna nie będzie to to samo, co sala konferencyjna w centrum Wrocławia, ale można zatroszczyć się o parę szczegółów, aby stworzyć przyjazny home office, przede wszystkim o zapewniające komfort krzesło i dopasowane pod kątem wysokości biurko lub stolik.

Istotna jest także dbałość o przestrzeganie ustalonego planu. Praca zdalna sprzyja odkładaniu zajęć służbowych na potem, jednak nie jest to korzystne rozwiązanie. Wskazane jest więc wyznaczyć sobie konkretne godziny na pracę, pamiętając przy tym o niedługich chwilach na odpoczynek.

school gdaa228282 640

Alternatywy dla pracy zdalnej. Praca łączona czy biuro elastyczne?

W obliczu intensywnie dokonujących się przemian gospodarczych, a także w sektorze zatrudnienia, dla wielu firm długoterminowy wynajem przestrzeni biurowej wydaje się być ryzykownym krokiem. Interesującą alternatywą dla standardowego najmu przestrzeni roboczej są biura elastyczne. Umowa na ich użytkowanie zawierana jest na krótszy okres, w zależności od potrzeb danej firmy.

Szeroka grupa organizacji z powodu pandemii przeszła na łączony model pracy. Polega on na łączeniu pracy zdalnej i pracy z biura. Dużą powszechnością cieszy się również rozwiązanie, jakim jest biuro na godziny we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i różnych innych polskich miastach, dzięki SpaceRebels, którzy proponują coś więcej niż tradycyjne budki akustyczne. Szczególnie warto u nich sprawdzić kabiny do spania. Wybór najlepszego dla przedsiębiorstwa modelu pracy zależy od charakteru jej działalności, rozmiaru oraz funduszu, jakim rozporządza.