środa, 24 lipiec 2024

W jaki sposób zadbać o higieniczne pomieszczenia w klinikach oraz gabinetach medycznych oraz weterynaryjnych

house gf62b68b2a 640Placówki medyczne, jak również gabinety dla zwierząt, to punkty, w których należy zachować szczególną czystość. Dlatego ich sprzątanie wymaga wysokiej dokładności oraz wykorzystania odpowiednich przyborów. Przeanalizujmy tę tematykę bliżej.

Porządkowanie miejsc świadczących usługi medyczne bądź dla zwierząt różni się od czyszczenia zwykłych przestrzeni w biurowcach. Tu szmatka do zbierania kurzu i szczotka przemysłowa z całą pewnością to za mało. Zaniechanie wymaganego stopnia higieny może prowadzić do roznoszenia się zarazków i schorzeń. Dlatego czystość ma w ich przypadku priorytetowe znaczenie.

Sprzęt do sprzątania

By spełnić surowe wymogi sanitarne, które mają zastosowanie w klinikach i gabinetach weterynaryjnych, niezbędne jest użycie stosownego sprzętu i płynów higienicznych. Ważna jest również sukcesywna wymiana części, takich jak pady do maszyn czyszczących.
Należytą staranność zachować należy podczas mycia wszelkich powierzchni, w tym posadzek. Do tego celu warto wykorzystać sprzęt, z kategorii szorowarka jednotarczowa. Ważne jest, aby po skończeniu sprzątania wszystkie wykorzystane podczas pracy ściereczki i mopy zostały poddane dezynfekcji. Bez tego zabronione jest ich ponowne wykorzystanie.
Warto także zadbać o czystość przed budynkiem. Tu świetnie egzamin zda chociażby zamiatarka elektryczna, czyszcząca zabrudzenia z chodnika, powierzchni ceglanych oraz powierzchni asfaltowych.

Następstwa zaniedbania higieniczne

szczotkiszczotkiZa brak należytej higieny w punkcie lekarskim bądź weterynaryjnym odpowiada właściciel bądź osoba zarządzająca. Jeżeli dojdzie do niedociągnięć, na placówkę zostaną nałożone surowe kary. Niezbędne jest więc nie tylko zaopatrzenie się w dozowniki płynu do dezynfekcji, a również spełnienie zasad sanitarnych kontrolowanych przez służby sanitarne.
Niesprostanie im grozi zarówno wspomnianymi powyżej karami, jak również nawet zamknięciem przychodni bądź utraceniem przez nią dobrej reputacji.