czwartek, 28 wrzesień 2023

Apartament w centrum czy domek na peryferiach? Wady i zalety każdej z opcji

 

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami i osoby chcące zamieszkać na swoim muszą podejmować trudne decyzje. Już sama kwestia kredytu hipotecznego może nas wykończyć psychicznie, a co dopiero wszelkie pozostałe problemy – począwszy od wyboru lokalizacji, na odpowiednim wykończeniu skończywszy.

 

Nie da się ukryć – nasze przyszłe lokum nigdy nie będzie idealne. Z czego to wynika? Między innymi z cen mieszkań i specyfiki rynku nieruchomości. Jeśli chcemy mieszkać w centrum dużego miasta – blisko pracy i wszelkiego rodzaju rozrywek – trzeba za to odpowiednio zapłacić i prawdopodobnie mało kogo będzie stać na lokum większe niż 50 metrów. Jeśli natomiast zależy nam na przestrzeni i ogrodzie – nie ma wyjścia – trzeba się wyprowadzić poza miasto. No chyba że jesteśmy milionerami, ale zakładam, że większości czytelników tego tekstu to nie dotyczy ;)

 

To jednak, że nasze lokum nie będzie idealne, nie znaczy, byśmy mieli przestać się starać. Zróbmy tak, by jak najlepiej spełniało nasze oczekiwania. Na początek zatem warto określić swoje priorytety. Czy zależy nam raczej na szybkim dojeździe do pracy i wielkomiejskich rozrywkach? Czy może cenimy sobie ciszę i spokój, a sobotnie popołudnie wolimy spędzać nie na kręglach, a w ogródku przy grillu?

 

Może się wydawać, że każdy wie dobrze, czego chce. Nic bardziej mylnego. Ileż to znam osób, które kupiły mieszkanie gdzieś na wygwizdowie i teraz nie robią nic innego ponad narzekanie na korki dojazdowe do miasta, brak infrastruktury i długie godziny dojazdu do pracy. Z drugiej strony znam też pary, które kupiły małe mieszkanko w centrum i cały czas narzekają na brak miejsca. Decyzja o kupnie mieszkania jest jedną z poważniejszych w życiu. Naprawdę warto ją dobrze przemyśleć.

 

Pamiętajmy też o kwestii urządzenia mieszkania bądź domu. Każdy z nas ma inne preferencje. Jedni cenią dużą przestrzeń, inni nowoczesność. Być może nie potrzebujesz wielkiego domu, a jedynie wystarczy Ci nowoczesna kuchnia, piękna łazienka i salon z reprezentatywną plazmą na środku? A może wręcz przeciwnie – doskonale żyjesz wśród rozlatujących się mebli, ale potrzebujesz przestrzeni i ogrodu, by wypić w nim poranną kawę. Warto się również zastanowić np. nad kwestią ogrzewania. Jeśli lubimy ciepełko, mieszkanie w bloku z ogrzewaniem miejskim będzie lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że duży dom trudno ogrzać i nie jest to zdanie tanie.

 

Kolejna kwestia to sam remont lub budowa. Oczywiście czasem taniej jest postawić dom na peryferiach niż kupić duże mieszkanie w centrum. Ale potem trzeba go jeszcze urządzić. Mając jedną łazienkę i dwa pokoje będzie to zdecydowanie tańsze niż w przypadku 150-metrowego domu.

 

Naprawdę uważam, że warto te wszystkie kwestie dogłębnie przemyśleć. Nie kupujmy swojego wymarzonego lokum na zasadzie jakoś to będzie. To naprawdę ważna decyzja w naszym życiu.