sobota, 15 czerwiec 2024

Materac lateksowy - dobry wybór dla alergików

Lateks to fenomenalny surowiec. jest pozyskiwany z soku mlecznego, jaki jest tworzony przez kauczukowce australijskie. Współcześnie mamy możliwość wytwarzania sztucznego lateksu, który świetnie realizuje wymagania. To tworzywo zwykle przywodzi na myśl skojarzenia z branżą erotyczną, ale jego możliwości stosowania są zdecydowanie większe i dużo bardziej uniwersalne. Po prawdzie ten surowiec przydaje się w każdej branży.


Na pewno posiadasz w domu rękawiczki lateksowe (lub - gdy masz uczulenie na to tworzywo - rękawiczki nitrylow). Przeważnie wykorzystujemy je podczas domowych prac porządkowych lub do przeróżnych kwestii medycznych. No i oczywiście jest wykorzystywany przez pielęgniarki, przez tatuatorów i kosmetyczki. A to dlatego, że ten surowiec ma szczególności antyalergiczne i antygrzybiczne. Jest więc doskonałą zaporą dla różnych wirusów.

Natomiast możliwości zastosowania tego materiału to nie jedynie rękawiczki medyczne. Z tej gumy, a konkretniej - z pianki lateksowej - sporządza się materace. Poleca się je głównie alergikom ze względu na wspomniane powyżej właściwości lateksu. Nie gromadzą kurzu, a w dodatku przyjmują kształt ciała (podobną właściwość mają również rękawiczki lateksowe - rozciągają się, a po chwili wracają do wyjściowego stanu). Z tej przyczyny takie materace to świetny wybór.

Rękawice lateksowe czy materace z pianki jeszcze nie zamykają możliwych przeznaczeń tego materiału. Elementy z lateksu czy kauczuku znajdziesz też w oponach. Tak, tych z twego motocykla też. I nie tylko! Lateksu używa się też jako powłoki przy nakładaniu lakieru. Funkcjonuje całkiem jak lateksowe rękawiczki - chroni warstwę twego motocykla przed zewnętrznymi czynnikami, a ostatecznie przed zniszczeniami.

I w końcu ostatnie wykorzystanie na teraz (chociaż można wymieniać ich dużo więcej!): moda. Spodnie czy sukienki z lateksu nie kojarzą nam się dziś jedynie z filmami pornograficznymi, ale można je nosić również jako codzienny strój. Szczególnie jest to widoczne w przypadku mody motocyklowej - przylegające jak rękawiczki lateksowe, błyszczące ubrania cudownie wyglądają przy tych cudownych maszynach.

Przy wielu pozytywach lateks ma jedną wadę - istnieje ryzyko uczulenia. Ale to też nie jest wielki problem, dla osób z alergią na ten materiał wytwarza się na przykład rękawiczki nitrylowe, jakie mają porównywalne cechy. Na szczęście uczulenie na lateks przytrafia się sporadycznie i można maksymalnie korzystać z tych plusów.